facebook

Blog

Jak powstają wykopy pod piwnice

Opublikowano: Czerwiec 30, 2022

Podstawą domu, który ma służyć na pokolenia, są oczywiście fundamenty. Dlatego pierwszym po planowaniu etapem każdej budowy jest stworzenie płytkiego wykopu pod fundament. Zupełnie inaczej jednak tworzy się wykop gdy dom ma posiadać piwnicę. Taki wykop jest o wiele głębszy i bardziej pracochłonny, ale pozwala na zbudowanie kolejnej kondygnacji i bardzo wydajne powiększenie przestrzeni użytkowej domu. Dlatego w tym artykule pokrótce opisujemy budowę wykopu pod piwnicę.

Czytaj dalej

Różnice między koparką a wywrotką

Opublikowano: Czerwiec 23, 2022

Koparki i wywrotki są maszynami najczęściej wykorzystywanymi w budownictwie. Maszyny te mają rozmaite zastosowania oraz rodzaje. Czym jednak różnią się między sobą?

Czytaj dalej

Transport kruszyw budowlanych a prawo

Opublikowano: Maj 18, 2022

Kruszywa budowlane są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Aby jednak mogły zostać wykorzystane w danym przedsiębiorstwie, konieczne jest ich wydobycie, a następnie przetransportowanie. Z uwagi na ich charakterystykę, a więc przede wszystkim sypkość, konieczne jest zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa. O jakich zasadach należy pamiętać? Co w tej kwestii mówi polskie prawo? I dlaczego dostosowywanie się do obwiązujących przepisów jest tak ważne? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czytaj dalej

Jakie uprawnienia musi posiadać operator koparki?

Opublikowano: Luty 28, 2022

Zapotrzebowanie na usługi koparką jest obecnie dość duże, co sprawia, że wiele osób zastanawia się nad zdobyciem kompetencji potrzebnych do pracy jako operator tego sprzętu. Aby móc pracować na tym stanowisku, niewątpliwie trzeba zdobyć stosowne umiejętności i wiedzę, ale nie mniej ważne są też predyspozycje osobowościowe, doświadczenie oraz odpowiedzialność. W dalszej części naszego wpisu wyjaśniamy, jakie uprawnienia musi posiadać operator koparki.

Czytaj dalej

Wyrównanie terenu na własną rękę. Dlaczego nie warto tego robić?

Opublikowano: Luty 4, 2022

Niwelacja, czyli wyrównanie terenu, wykonywana jest zwykle przed budową domów mieszkalnych, budynków przemysłowych czy też dróg, ale jest to również jeden ze sposobów na odpowiednie przygotowanie gruntu pod ogrody, parkingi czy place. Prace z tego zakresu są wówczas koniecznością, aby zniwelować kłopotliwe spadki i nierówności na danym obszarze. Wyrównanie terenu pozornie może wydawać się proste, jednak tam naprawdę wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również stosownych umiejętności. Dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z tego typu pracami, będzie to zadanie bardzo trudne.

Czytaj dalej

Wyburzenie domu. Opis krok po kroku

Opublikowano: Listopad 25, 2021

Wyburzenie domu to proces, który nie może przebiegać wedle własnego widzimisię odpowiedzialnych za niego osób. Musi on być dokonywany wedle ściśle określonych etapów. Tylko wtedy może odnieść skutek i właściwy rezultat. Inaczej jest po prostu bezładny i owocuje samymi nieporozumieniami. Ogólnie rzecz biorąc, wyburzanie przypomina w dużej mierze budowanie. I podczas jednego, i podczas drugiego procesu muszą być przestrzegane określone zasady i musi być zachowana ostrożność.

Czytaj dalej

Czym właściwie jest żwir?

Opublikowano: Wrzesień 15, 2021

W trakcie naszego życia pojawiają się pytania o zasadniczej wadze. Takie, które nie przestają nas nurtować. Dotyczą one wielu dziedzin i mają bardzo zróżnicowany charakter. Poszukujemy na nie odpowiedzi, jednak zadowolić jest nas w stanie tylko całkowita prawda. Cząstkowe wytłumaczenia nie wchodzą w grę. Jednym z takich pytań – pytań, które należy stawiać jasno i prosto – jest pytanie dotyczące tego, czym właściwie jest żwir?

Czytaj dalej