facebook

Czym wyburzenia różnią się od rozbiórek?


Istnieje wiele przyczyn, które sprawiają, że likwidacja danego budynku jest nieunikniona. Jest na to kilka sposobów, w tym rozbiórka lub wyburzenie danego obiektu. Nie są to jednak pojęcia tożsame i nie należy ich stosować zamiennie. Biorąc pod uwagę wiele czynników, należy wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że zarówno rozbiórki, jak i wyburzenia powinny być zlecane profesjonalistom posiadającym odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a także niezbędne w tym celu narzędzia. Tak więc, czym różnią się od siebie rozbiórka i wyburzenie?

Rozbiórka 

Rozbiórki budynków przeprowadza się przede wszystkim, gdy istotne jest uniknięcie zniszczenia cennych fragmentów budynku, na przykład z powodu historycznych materiałów lub względów dekoracyjnych. Proces rozbiórki cieszy się szczególną popularnością w przypadku niewielkich obiektów takich jak domy mieszkalne lub zabudowy gospodarskie oraz tych, wznoszonych zgodnie z dawnymi technologiami budowlanymi. Rozbiórki mogą być także jedynym rozwiązaniem w przypadku, gdy ścisła zabudowa lub sąsiedztwo pewnych obiektów uniemożliwia zastosowania ciężkiego sprzętu lub materiałów wybuchowych.

Metoda ta wymaga stosunkowo dużego nakładu pracy, jest także nieco kosztowna. Ten sposób likwidacji budynku jest jednak często uzasadniony, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę rosnące ceny dawnych materiałów budowlanych. Rozbiórki wykonuje się także, gdy celem nie jest likwidacja, a przeniesienie zabytkowych obiektów w nowe miejsca.

Wyburzenie budynku 

Proces wyburzania obiektu budowlanego polega natomiast na jego całkowitej destrukcji. Jest to procedura, która odbywa się w sposób mechaniczny, z użyciem profesjonalnych maszyn wyburzeniowych takich jak koparki, dźwigi, spycharki oraz walce. Najczęściej kojarzonym z wyburzeniami narzędziem jest wielka, ciężka kula umieszczana na stalowej linie. Kula jest poruszana mechanicznie w taki sposób, aby uderzała o ściany budynku, jednocześnie je nieodwracalnie niszcząc.

Obecnie korzysta się także z nowszych metod wyburzania, w tym celu wykorzystuje się na przykład specjalne nożyce hydrauliczne, młoty pneumatyczne, a także ładunki wybuchowe. Dzięki nim proces wyburzania odbywa się sprawnie i bezpiecznie i trwa znacznie krócej niż w przypadku tradycyjnych metod. Pomimo tego, że w elementy wyburzonego budynku ulegają pełnej destrukcji i nie nadają się do ponownego użycia, czasami wyburzenie okazuje się jedynym rozwiązaniem. W sytuacji, w której ma się wątpliwości, która opcja byłaby odpowiedniejsza warto skonsultować się ze specjalistami przeprowadzającymi profesjonalne rozbiórki oraz wyburzenia. Profesjonaliści z łatwością wezmą pod uwagę wszelkie możliwości i doradzą bardziej ekonomiczne i, co najważniejsze najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Wróć