facebook

Czym właściwie jest żwir?


W trakcie naszego życia pojawiają się pytania o zasadniczej wadze. Takie, które nie przestają nas nurtować. Dotyczą one wielu dziedzin i mają bardzo zróżnicowany charakter. Poszukujemy na nie odpowiedzi, jednak zadowolić jest nas w stanie tylko całkowita prawda. Cząstkowe wytłumaczenia nie wchodzą w grę. Jednym z takich pytań – pytań, które należy stawiać jasno i prosto – jest pytanie dotyczące tego, czym właściwie jest żwir?

Krótka charakterystyka właściwości żwiru

Mówiąc wprost, żwir to skała osadowa. Ma ona specyficzną naturę, ponieważ jako całość stanowi złożenie różnych innych skał oraz minerałów. Jest to więc swego rodzaju mieszanka, a jej pochodzenie jest równie zróżnicowane co skład. Miejsca, z których wydobywa się żwir, to przede wszystkim dna wód, ale wielu różnych wód, między innymi jezior, mórz czy rzek.

Żwir da się dobrze rozpoznać po jego rozmiarze. Nie jest on tak drobny jak piasek, ale jego poszczególne kamyki nie są też duże. Ich dokładny rozmiar się waha w zależności od konkretnego przypadku. Najmniejsze drobiny żwiru mogą mieć 2 mm. Największe – 32 mm. Wszystkie razem tworzą sypką mieszaninę, która świetnie nadaje się do różnych celów. 

Możliwe zastosowania żwiru 

W jakich obszarach wykorzystuje się żwir? Na przykład w ogrodnictwie. Skała ta służy tam do tego, aby układać ścieżki, po których będzie się można później z przyjemnością poruszać. Nie jest to jednak jedyny cel, jakiemu może służyć żwir. Skała ta świetnie nadaje się również do wszelkich prac budowlanych. Stanowi składnik betonu towarowego, przemysłowego czy architektonicznego, a także mas bitumicznych.

Ze żwiru przygotowuje się też podbudowy dróg oraz produkuje prefabrykaty. Czyni to z niego w miarę uniwersalny materiał, który da się zastosować jak nie w jednej, to w drugiej dziedzinie. W związku z tym zawsze warto mieć trochę żwiru w zapasie. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się on przydać. Być może znajdziemy się w sytuacji, w której jego wykorzystanie będzie najlepszym z możliwych pomysłów.

Wróć