facebook

Czy do niwelacji terenu potrzebne jest pozwolenie?


Znalezienie działki budowlanej w dobrej lokalizacji i atrakcyjnej cenie to często nie lada wyzwanie. Nie jest to jednak niemożliwe. Bardzo często zdarza się bowiem tak, że działki o nierównym terenie są w niższych cenach, niż te gotowe do rozpoczynania prac budowlanych. Dlaczego zatem nie skorzystać z takiego kompromisu? Oczywiście należy liczyć się z tym, że będziesz musiał zadbać o odpowiednie przygotowanie działki pod budowę w postaci niwelacji terenu. Czy zatem do tego celu potrzebne będzie Ci pozwolenie? Zapraszamy do lektury.

Co to jest niwelacja terenu? 

Zanim zagłębimy się w regulacje prawne dotyczące niwelacji terenu, warto dokładnie wiedzieć na czym ona polega. Uwaga: pojęcie "niwelacja terenu" ma dwa znaczenia. Czym innym jest niwelacja terenu w geodezji, a czym innym w rozumieniu profilowania terenu. My skupimy się na tej drugiej opcji, czyli niwelacji terenu polegającej na wyrównywaniu gruntu oraz odpowiedniego kształtowania powierzchni pod kątem dalszego wykorzystania działki. Mówiąc najprościej niwelacja terenu to szereg czynności, mających na celu przeobrażenie terenu w taki sposób, aby nie występowały na nim nierówności, takie jak wzniesienia, spadki czy dołki

Kiedy niwelacja terenu wymaga zezwolenia? 

Biorąc pod uwagę cel, na jaki przeznaczona jest dana działka, nieco inaczej przeprowadza się niwelację terenu. Inaczej jest to także regulowane prawnie. Jeśli zatem zakupiłeś działkę pod budowę domu i zamierzasz jak najszybciej wyrównać teren, jeszcze zanim rozpoczniesz załatwianie wszelkich pozwoleń i formalności związanych z budową, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu. Otóż zgodnie z art. 41 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem. Niwelacja terenu w kontekście budowy domu jest uznawana za jedną z prac przygotowawczych, a zatem nie możesz się jej podjąć do momentu uzyskania pozwolenia na budowę lub bez zgłoszenia tego typu prac stosownym organom.

Jakie konsekwencje ma wykonanie niwelacji terenu przed uzyskaniem pozwolenia?

Niwelacja terenu działki budowlanej w rozumieniu prawa to część prac przygotowawczych. Jeśli zatem wykonasz tego typu czynności przed uzyskaniem pozwolenia na budowę lub bez zgłoszenia prac do odpowiednich organów grożą Ci konsekwencje prawne. Działanie zmierzające do niwelacji terenu zostaną wówczas uznane za samowolę budowlaną, której dokonanie może wiązać się z karą grzywny nałożoną przez nadzór budowlany, a w najgorszym wypadku być powodem odmowy wydania pozwolenia

Jakich formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem niwelacji terenu?

Wszystkie prace budowlane na działce, a co za tym idzie także niwelację terenu, możesz rozpocząć po dokonaniu pewnych formalności. Musisz zatem złożyć stosowne zgłoszenie budowy. Od jego przyjęcia musi minąć 21 dni, w czasie których nie zapadnie decyzja odmowna. Oprócz tego konieczne jest otrzymanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. O decyzji ostatecznej mowa wówczas, gdy nikt się od niej nie odwołał w ciągu 14 dni od jej wydania. Jeśli szukasz sprawdzonej firmy budowlanej, która sprawnie wyrówna teren koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Bajawod-Kan z Drużyny w województwie wielkopolskim. 

 

 

Wróć